Prvi sajam umjetnosti u Hercegovini
sri, 10.kol 2016

Prvi sajam umjetnosti u Hercegovini održan je u Posušju 9. kolovoza na Trgu hrvatskih branitelja.

Projekt je okupio umjetnike amatere iz općine Posušje i predstavio ljepote njihova stvaranja koje su se do sada sakrivale unutar četiri zida. Cijeli program počeo je predstavom ''Vidi ih kako se ljube'' nakon čega su sllijedile glazbene i plesne izvedbe, te na koncu razgledavanje umjetnosti vizualnog karaktera: slikarskih, kiparskih i fotografskih radova, te književnih djela i kreativnog rada kao dijela primjenjene umjetnosti.

Glumci u spomenutoj predstavi ''Vidi ih kako se ljube'' : Gabrijela Bešlić, Tomislav Jukić, Ivan Ramljak, Ružica Jukić, Marija Bešlić, Anka Galić, Jelena Jukić, Marin Penava, Mate Landeka, Vinko Čutura, Anja Lončar i Jana Čamber vrhunski su odigrali predstavu držeći pozornost publike od početka do kraja. Posebno je zanimljivo da su svi glumci u predstavi redom Posušani drugih struka, usmjerenja i odabira, ali po onome što smo imali priliku vidjeti i osobe sa skrivenim glumačkim talentom.

Osim dramskog, predstavu su obilježile i plesne i glazbene izvedbe. Mali orkestar pod dirigentskom palicom Marine Mitar, a u sastavu: Marija Polić na violončelu, Marin Jurišić na gitari, Jelena Polić i Marija Pišković na flauti, Milan Mijo Đerek na trubi, Frano Knezović na klavijaturama i Danijel Vukoja na beatboxu publiku je oduševio instrumentalnim izvedbama pjesama My Way Franka Sinatre, All you need is love Beatelsa, Viva la vida Coldplaya ali i drugim popularnim pjesmama. Tijekom izložbe svirala je i pjevala Manuela Žulj.

Drugi, statični dio programa odnosio se na razgledavanje umjetnosti vizualnog karaktera: slikarskih, kiparskih i fotografskih radova, te književnih djela i kreativnog rada kao djela primjenjene umjetnosti. Ovaj sajam je pokazao da u našem Posušju postoji jako puno osoba koje su umjetnički nadarene, a koji su svoj talent do sada čuvali unutar svoja četiri zida.

Koordinator prvog Sajma umjetnosti u Hercegovini Sara Lončar je kazala da je više nego zadovoljna cijelim projektom, odazivom publike, ali i svim tehničkim detaljima, te izrazila nadu da će i dogodine biti volje i prilike organizirati drugi sajam umjetnosti. Naše Posušje ima umjetnika, ima ljudi koji rade, stvaraju, djeluju i obogaćuju društveni i kulturni život. I to je upravo ono što je udruga Epsilon uspjela pokazati prvim sajmom umjetnosti.